Stoliczku nakryj się

17-10-2016

Na co dzień i od święta

Tkaniny, którymi nakrywamy stoły, pełnią we wnętrzu funkcję zarówno praktyczną jak i dekoracyjną. Trudno wyobrazić sobie wykwintne przyjęcie bez odpowiednio „ubranego” stołu. Nakryte świeżymi obrusami stoły stały się wyznacznikami dobrych, eleganckich restauracji. W domu, dekorujemy stoły na przeróżne okazje, a także coraz częściej bez okazji…na co dzień. Przy stole nakrytym czystym, wyprasowanym obrusem, lepiej smakuje nawet najzwyklejszy obiad czy podwieczorek.

Obrusy, serwety, bieżniki …
Podstawą dekoracji stołu jest oczywiście obrus. Jeśli ma stanowić samodzielny element dekoracyjny, warto postawić na niebanalny wzór, kolor, nadruk, pasujące stylem do wnętrza. Jeśli chcemy, by obrus stanowił bazę do innych dodatków, bieżników, serwet, koronek, warto wybrać gładki, dobrej jakości, biały lub kremowy obrus. Taki powinien znaleźć się w każdym domu, przyda się na wiele okazji i może stanowić bazę do różnych dekoracji.

Wielkość obrusu powinna być dostosowana do rozmiarów stołu. Najlepiej, by z każdej strony tkanina zwisała na długość około 20 – 25 cm. Zbyt „kusy” nie będzie wyglądał elegancko, a za długi, będzie przeszkadzał siedzącym przy stole gościom. Jeden lub dwa dłuższe bieżniki możemy rozkładać na obrusie, przez środek ,wzdłuż stołu. Te krótsze, kładziemy w poprzek, tak by można było ułożyć na nich nakrycia dla siedzących naprzeciw siebie gości.

Obrusy i serwety z koronki będą wyglądać niezwykle elegancko, gdy rozłożymy je na gładkim obrusie w nieco ciemniejszym kolorze. Takie nakrycie będzie idealne na popołudniową herbatkę czy podwieczorek, natomiast nie jest najlepszym rozwiązaniem na przyjęcie. Wciąż elementem obowiązkowym eleganckiego nakrycia są serwetki z materiału, dla każdego gościa. Oczywiście, o wiele prostsze jest użycie jednorazowych serwetek, które dostępne są również w pięknych kolorach i wzorach, jednak to te materiałowe, wykrochmalone i idealnie uprasowane, są niezbędne podczas tych najbardziej uroczystych przyjęć.


Niebanalne dekoracje świątecznego stołu

Dekorując stół na święta możemy postawić albo na obrus, z motywami o tematyce świątecznej, jak na przykład obrusy Karsten, z kolorowymi, bajkowymi nadrukami, albo nakryć stół obrusem bazowym i ozdobić go dodatkami. Elegancki, świąteczny obrus jest praktycznym rozwiązaniem, przydatnym na wiele lat. Wystarczy wyciągnąć z szafy, idealnie uprasować – i oprawa świątecznego stołu gotowa.


Dla osób kreatywnych, lubiących dekoracje tworzone samodzielnie, zdecydowanie lepsze będzie drugie rozwiązanie – gładki obrus plus dodatki. Dzięki temu, na każde święta nasz stół może wyglądać inaczej. Wystarczy na biały obrus rozłożyć bieżniki, ze świątecznymi motywami bądź w kolorach kojarzonych ze świętami (złotym, srebrnym lub czerwonym).


Niebanalnym rozwiązaniem jest dekorowanie stołu, przykrytego jedynie białym obrusem, świeżymi gałązkami świerkowymi, szyszkami i świecami. Oryginalnie wygląda dekoracja w postaci rozsypanych na gładkim obrusie czerwonych lub złotych konfetti, na przykład gwiazdek czy maleńkich reniferów. Z wiadomych względów, nie jest to polecane rozwiązanie, gdy wśród gości będą małe dzieci.