Jaki dywanik do nowoczesnej łazienki?

15-11-2019

Dywanik do łazienki to naturalne dopełnienie aranżacji tego pomieszczenia. Warto więc zadbać o to, żeby nie był to element przypadkowy, a raczej estetycznie przemyślany. Jeszcze niedawno nie zawracaliśmy sobie głowy szukaniem dywaników łazienkowych z materiału innego, niż gruba mięsista tkanina frotte albo shaggy. Dywaniki łazienkowe najczęściej kupowaliśmy w gotowych zestawach - dywanik przed wannę/prysznic, przed muszlę sedesową i na deskę.

Na szczęście era takich wątpliwej urody i funkcjonalności gotowców przeminęła i dziś dywaniki łazienkowe traktujemy jak każde inne dywany: ma być ładny, wykonany z ciekawego tworzywa (dobrze widziane są dywaniki z upcyklingu, czyli powstające na drodze przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej) oraz wygodny w konserwacji.

Dywaniki bawełniane

Bawełna to surowiec naturalny, który doskonale sprawdza się w przypadku dywaników do łazienki. Gęsto tkana, gruba mięsista bawełna jest przyjazna dla stóp i doskonale izoluje od podłoża. Kiedyś bawełniane dywaniki, wyglądające jak małe ręczniki, używane były wyłącznie w hotelach oraz obiektach użyteczności publicznej.

Kiedy personel zabierał do prania bieliznę pościelową i ręczniki, wraz z nimi trafiały do pralni. Byłoby to niemożliwe, gdyby używano dywaników podgumowanych, które królowały wówczas w prywatnych mieszkaniach. Woleliśmy podgumowaną materię, bo takie dywaniki są antypoślizgowe, no i mało kto miał niegdyś ogrzewanie podłogowe, które wykluczało ich użycie.

Do dziś spotykamy w prywatnych łazienkach takie właśnie dywaniki, ale bawełniane bez antypoślizgu są coraz popularniejsze, właśnie z uwagi na fakt, że łatwo je uprać, a ogrzewana podłoga jest w zasięgu większej liczby ludzi. 

Bawełna to także wdzięczny materiał do upcyklingu. Można więc podniszczone dywaniki pociąć na paski i ręcznie wykonać kolejne. Takie maty łazienkowe bardzo dobrze chłoną wilgoć, można utkać je w najrozmaitsze wzory, są tanie, efektowne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Można powiedzieć, że bawełna jest przetwarzana aż do momentu, w którym następuje jej śmierć techniczna. Bez względu na formę, dywaniki z bawełny można prać w pralce. Trzeba tylko dbać o zlecaną temperaturę prania, żeby się za szybko nie zdeformowały. 

Łazienkowe rękodzieło artystyczne

Ręcznie tkane dywaniki z powtórnie przetworzonej mieszanki tkanin, głównie bawełnianych to prawdziwe dzieła sztuki. Już sam proces ich produkcji sprawia, że w rękach sprawnej tkaczki z artystycznym zacięciem, zwykłe paski materiału przekształcają się w atrakcyjne wzory i faktury. To właśnie możliwość tworzenia form z pętelkami, wypukłymi wzorami i ozdobami powoduje, że bawełniane dywaniki łazienkowe występują w naprawdę ciekawych formach jak dywanik ROSAS czy Tartufo.

dywanik Tartufo

Pętelkowy dywanik Tartufo

 

Dywaniki pętelkowe, jak Tartufo, najlepiej prać ręcznie, choć producent potwierdza, że spokojnie można je także prać w pralce, ale oczywiście trzeba ustawiać program do prania delikatnych tkanin z wolniejszym wirowaniem. Raczej nie zaleca się czyszczenia gąbką czy szczotką (jeśli decydujemy się na odkurzenie dywanika, najlepiej nie używać końcówki ze szczotką), żeby niepotrzebnie nie trzeć dywanika. Jeżeli dywanik taki będziemy trzepać przy codziennym czy cotygodniowym sprzątaniu, a przy większym zabrudzeniu czy zaplamieniu prać w pralce, na pewno wytrzyma długie lata. 

Dywaniki bawełniane czy też te z powtórnie przetworzonych tkanin, jak dywaniki Tartufo, nie pachną wilgocią, co często zdarza się dywanikom wykonanym ze sztucznych włókien np. akrylowych. Efekt jest taki, że po pewnym czasie w łazience zaczyna unosić się przykry zapach, którego trudno się pozbyć. 

Im bardziej przestrzenna struktura dywanika łazienkowego, tym delikatniejszej konserwacji powinniśmy go podawać. Warto też pamiętać, że o ile sama bawełna zniesie pranie w pralce całkiem dobrze, o tyle jeśli na metce widnieje informacja, że dywanik wykonano z powtórnie przetworzonej mieszanki tkanin, musimy bardziej uważać. Pranie mechaniczne może zakończyć się deformacją i/albo odbarwieniem. Czasem wystarczy taki dywanik wytrzepać, odkurzyć i delikatnie przeprać przy pomocy szczotki czy gąbki.

dywanik amarelo
Sprawdź matę łazienkowa Karsten Manju

Nie bez znaczenia jest kolor i print dywanika. W nowoczesnych monochromatycznych łazienkach kolorowe dywaniki w intensywnych barwach stanowią często jedyny kontrapunkt. Atrakcyjnie prezentują się tu wzorzyste maty, jak Manju oraz Vinay  czy dywanik Heritage. Dzięki nim łazienka wygląda naprawdę atrakcyjnie i nowocześnie.