Ciepłe koce na zimę: jakie wybrać?

24-11-2021

Choć jesień i zima potrafią być naprawdę pięknymi porami roku, na co dzień kojarzą nam się przede wszystkim z długimi wieczorami, chłodem, wiatrem i mniej lub bardziej intensywnymi opadami. Brrrr! W taką pogodę można zrobić tylko jedno – zanurzyć się pod ciepły, miękki koc z kubkiem gorącego kakao i ciekawą książką lub serialem. No właśnie, gruby, ciepły koc to absolutna konieczność na długie, zimowe wieczory. Koniecznie też musimy zadbać o porządny kocyk do dziecięcego wózka.

Jakie koce są dostępne na rynku? Które okażą się najcieplejsze i najlepsze jakościowo? Jaki wpływ na to ma materiał, z którego wykonano koc? Znajdźmy odpowiedzi na te pytania, gdyż zima już za pasem!

1. Pledy i koce wełniano-kaszmirowe

Koce z naturalnej wełny i kaszmiru to bez wątpienia królewski wybór spośród wszystkich koców dostępnych w sprzedaży. To bardzo szlachetne materiały, które zapewniają ciepło i są niezwykle przyjemne w dotyku. Jeśli chodzi o koce wełniane – najczęściej są wykonane z wełny owczej.

Wełna ma same zalety – doskonale pochłania i odprowadza wilgoć, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, jest oporna na zabrudzenia, gorące temperatury czy wpływ wilgoci i wygląda świetnie nawet po wielu latach użytkowania. Ponadto wełna ma właściwości zdrowotne, między innymi redukuje bóle stawów i kręgosłupa oraz ogólnie bóle reumatyczne. Kaszmir to z kolei ceniona wełna z kozic kaszmirskich. Dodatek kaszmiru w pledach sprawia, że są one cieplejsze, a przede wszystkim też bardziej przyjemne w dotyku. K

Koc z wełny i kaszmiru doskonale sprawdzi się zimą, gdyż zapewnia ciepło, które utrzymuje się dłuższy czas. Niemniej będzie też idealny latem, gdyż nie powoduje przegrzewania się – zapewnia optymalną temperaturę. Oczywiście ze względu na to, iż jest to materiał naturalny, może wywoływać alergię. Złe przechowywanie może zaś spowodować, że zalęgną się w nim mole.

Jak wybrać dobry koc wełniany?

Wbrew pozorom, koce z domieszkami innych materiałów są bardziej wytrzymałe, a wcale nie tracą na jakości. Warto też zwrócić uwagę, czy koc posiada wykończenie w postaci obszycia lub frędzli. Taki koc, oprócz tego, że lepiej wygląda, nie będzie się strzępić na krańcach.

Aby koc wełniany zachował swoje zalety, musimy w odpowiedni sposób o niego dbać. Wełniane oraz wełniano-kaszmirowe pledy i koce są przeznaczone do czyszczenia chemicznego. Nie należy ich prać w pralce. Suszyć warto je na płasko. Warto zwrócić uwagę także na koce wykonane z wełny owczej powtórnie przetworzonej, pochodzącej z recyclingu. Ma to ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego i dla tych, którzy preferują produkty ekologiczne. Takie koce znajdziemy między innymi w ofercie niemieckiej marki Biederlack, której produkty są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Pled wełniano-kaszmirowy

2. Ciepłe koce i pledy bawełniane

Jednymi z najpopularniejszych ze względu na stosunek jakości do ceny są koce bawełniane. Są mało wymagające, a zapewniają wszystko, czego oczekujemy podczas chłodnych, jesiennych wieczorów. Im grubszy pled bawełniany, tym więcej ciepła nam zapewni. Dlatego też na zimę lepszy okaże się koc bawełniany o grubszym splocie.

Kolejną zaletą bawełny jest to, że bardzo rzadko uczula, w przeciwieństwie do wełny. Ciepłe koce bawełniane są jednak dość ciężkie, dlatego na rynku dostępne są również koce bawełniane z domieszką akrylu, który jest lekki. 

Koce bawełniane z dodatkiem akrylu i odrobiną poliestru w porównaniu z kocami wykonanymi w 100% z bawełny są też cieplejsze, a ponadto bardziej puszyste niż te w 100% bawełniane. 

W jaki sposób traktować bawełniane koce i pledy?

Koce w 100% bawełniane, niezależnie od koloru, należy prać w 30 stopniach i w programach delikatnych (np. w programie do prania wełny), w nieco wyższej temperaturze 40 stopni można wyprać koce bawełniane z domieszką akrylu oraz poliestru.

Koce odwirowujemy bardzo delikatnie i suszymy w pozycji poziomej, najlepiej na świeżym powietrzu. Po wysuszeniu można użyć suszarki bębnowej dla odświeżenia materiału. Zaleca się 30 minut z funkcją wentylacji lub suszenie ze zredukowaną temperaturą przez maksymalnie 15 minut na delikatnym programie.

W naszej ofercie można znaleźć wyjątkowe pledy w 100% bawełniane wykonane z certyfikowanej bawełny organicznej z wykorzystaniem przędzy barwionej naturalnymi barwnikami, są to głównie pledy szwedzkiej marki Ekelund.Z uwagi na sposób tkania i użycie szczotkowanej bawełny można je prać w nieco wyższej temperaturze 60 stopni, niemniej należy zmniejszać prędkość wirowania, jak dla wszystkich koców.      

Koce z bawełny od niemieckiej marki Biederlack

Szukając koców bawełnianych wysokiej jakości, warto zwrócić uwagę na dostępne w naszej ofercie koce wykonane z bawełny od niemieckiej marki Biederlack. To połączenie niemieckiej solidności z pięknym, eleganckim designem.

Koce Biederlack wykonano z bawełny z aksamitnym wykończeniem. Są to delikatne pledy tkane z domieszkami lnu lub akrylu, dzięki czemu są one lekkie, puszyste i przyjemnie ciepłe. Piękne kolory i delikatne wzory sprawiają, że taki koc nie tylko jest najlepszym przyjacielem człowieka w zimowe wieczory, ale stanowi też piękny element wystroju pomieszczenia.

W ofercie koców bawełnianych z dodatkiem akrylu mamy szeroki wybór modnych wzorów i kolorów. Koce mogą być wykończone ściegiem overlock, imitującym ścieg szydełkowy lub taśmą welurową bądź aksamitną. Część koców z tej oferty jest również dostępna w dużych rozmiarach, które z powodzeniem mogą posłużyć jako praktyczna i ciepła narzuta na łóżko lub narzuta na sofę. Obecnie w naszej ofercie pojawiają się dwie kolekcje koców - wiosenno-letnia i jesienno-zimowa. W ciągłej sprzedaży pozostaje natomiast standardowa oferta marki Biederlack, czyli koce gładkie i jednokolorowe.

3. Ciepłe koce i pledy z mikrofibry

Alergicy, którzy nie mogą pozwolić sobie na koc z naturalnych materiałów, mogą zdecydować się na ten ze sztucznych włókien. Mikrofibra, inaczej mikrowłókno to materiał szczególnie polecany alergikom. Choć jest to materiał bardzo lekki, zapewnia dużo ciepło, dlatego jest to idealny materiał na produkcje ciepłych zimowych pledów i koców.

Koce z mikrofibry nie przyciągają do swojej powierzchni drobinek kurzu i roztoczy, co jest bardzo istotne dla osób uczulonych na te drobnoustroje.

Koce z mikrofibry są też bardzo wytrzymałe, doskonale chłoną wilgoć i są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Dlatego też z mikrofibry tworzy się też kocyki dla dzieci. Aby jednak mikrofibra zachowała swoje cenne właściwości, należy o nią odpowiednio dbać. Koce z mikrofiby trzeba prać w niskiej temperaturze, na delikatnym programie i bez użycia płynów zmiękczających. Ważny jest też sposób suszenia – najlepiej na płasko, w temperaturze pokojowej.

Ciepłe koce na zimę

4. Ciepłe koce i pledy akrylowe

Akryl to materiał, który również stanowi dobrą alternatywę dla bawełny w produkcji ciepłych koców. Choć to w pełni syntetyczny materiał, posiada wiele cech materiałów naturalnych, dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez znaczenia jest też ich cena – są łatwo dostępne w naprawdę atrakcyjnych cechach.

Koce akrylowe, oprócz tego, że są hypoalergiczne, są też bardzo praktyczne. Można je prać w pralce w temperaturze 40 stopni, nie mną się, błyskawicznie schną, mają też małą objętość, więc łatwo je przechowywać w szafie. Poza tym koce akrylowe nie mechacą się i generalnie są odporne na upływ czasu i zużycie. I co najważniejsze, zapewniają ciepło i prezentują się bardzo estetycznie.

Niestety akryl jako materiał nie jest zbyt przewiewny, przez co w cieplejsze dni mogą powodować przegrzewanie. Mogą też się elektryzować, co nie jest zbyt przyjemne.

5. Ciepłe kocyki dla dziecka (do wózka i nie tylko)

Wybór kocyka dla niemowlaka do wózka i łóżeczka to nie lada wyzwanie. Taki kocyk ma bowiem nie tylko chronić malucha przed wyziębieniem, ale też koić nerwy i dawać poczucie bezpieczeństwa. Ponadto bardzo ważne jest, by nie podrażniał delikatnej skóry dziecka i zapewniał odpowiednią cyrkulację powietrza. To naprawdę spore wymagania, a żadnego z nich nie można obniżyć nawet trochę!

Kocyki dla niemowląt powinny być wykonane z przyjaznego, hypoalergicznego materiału. Z powodzeniem sprawdzą się kocyki bawełniano-akrylowe i akrylowe, które są lekkie i ciepłe. Zapewnią przyjemne ciepło podczas jesiennych spacerów i chłodnych nocy.

Dla osób ceniących sobie naturalne rozwiązania i ekologiczny styl życia dobrym wyborem będzie kocyk z bawełny organicznej. Taki pled jest miły w dotyku, lekki, a jednocześnie ciepły. Zapewnia dziecku optymalną temperaturę, gdyż odprowadza wilgoć i pozwala ciału oddychać. To idealny dodatek do wózka, jak i do łóżeczka.

Kocyk dla malucha powinien mieć też odpowiednio dobrany rozmiar. Zbyt duży kocyk będzie się nieestetycznie zwijać, ale też znacząco pogorszy komfort malucha. Taki koc może być dla niego za ciężki i za ciepły. Z kolei za mały kocyk w chłodne, jesienne i zimowe dni nie zapewni odpowiedniej dozy ciepła i może przyczynić się do zaziębienia niemowlaka. Dla noworodka optymalny rozmiar kocyka do łóżeczka i wózka wynosi 75x100 cm. Z kolei dla starszych dzieci mogą to być kocyki o wymiarach 100x120 i 100x150 cm.