Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

22-04-2021

Dywany to cenione przez wielu z nas elementy wyposażenia salonów, sypialni, a od niedawna także kuchni. Mniejsze czy większe, jednokolorowe czy bogato zdobione, puszyste i gęste czy z niskim runem – wszystkie wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia, jeśli mają przez lata służyć jako ozdoba naszego domu. Większość z nas nie ma problemów z regularnym odkurzaniem dywanu, a niejeden ma nawyk trzepania dywanu w okresie wiosenno-letnim.

To jednak za mało, by mówić o tym, że dywan jest czysty i higieniczny. Oprócz zabrudzeń takich, jak okruchy czy piasek, na dywanie zbiera się też wiele alergenów, roztoczy, sierści zwierząt, a nawet zarodników pleśni i grzybów, których nie usuniemy poprzez odkurzanie czy dokładne wytrzepanie dywanu. W tej sytuacji niezbędne jest pranie dywanu. W związku z tym pojawiają się pytania: Jak wyprać dywan w domu? Czym to zrobić? Jak działa odkurzacz piorący?

Dlaczego należy prać dywany?

Jak już wspomnieliśmy, na dywanie zbiera się wiele zanieczyszczeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć poprzez zwykłe odkurzanie. Nagromadzony przez lata brud może nie być widoczny na pierwszy rzut oka, niemniej jest on bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla małych dzieci, które często bawią się na dywanie. Są narażone na wystąpienie reakcji alergicznych, a z czasem nawet problemów z oddychaniem.

Dlatego jest to tak ważne, by zadbać o właściwą higienę dywanów. Jedynym sposobem na dokładne wyczyszczenie dywanu jest upranie go na mokro za pomocą odpowiednich środków chemicznych oraz specjalnego odkurzacza piorącego. Doświadczenie pokazuje, że nawet kilkunastoletnie dywany po profesjonalnym praniu odzyskiwały swój dawny blask i wygląd, prezentując się jak nowe.

Pranie pozwala więc nie tylko usunąć brud z trudno dostępnych zakamarków, ale też odświeża kolory, podnosi runo i włosie, nadając mu sprężystości oraz chroni je przed ponownym, szybkim wnikaniem brudu. Warto więc przynajmniej raz do roku zdecydować się na taką profesjonalną usługę.

Zobacz również: Jak wybrać najlepsze dywany wełniane?

Jakie dywany można myć odkurzaczem piorącym?

Na to, jakie dywany można uprać odkurzaczem piorącym wpływa przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego powstały oraz dobór odpowiedniej metody prania do właściwości dywanu. Zasadniczo dywany dzielimy na te z włókien naturalnych i syntetycznych. Dywany naturalne to na przykład dywany wełniane, bawełniane, z jedwabiu, z sizalu, z juty oraz ze skóry. Większość z nich (oprócz dywanów z juty i skórzanych) można prać na mokro, czyli tradycyjną metodą ekstrakcyjną.

Dywany syntetyczne to na przykład akrylowe, polipropylenowe, poliestrowe oraz wiskozowe. Wszystkie te dywany mogą być również prane metodą ekstrakcji. To jedyna, jak dotąd odkryta, metoda na najskuteczniejsze usunięcie starych plam i głębokich zabrudzeń występujących na dywanach. Dywany dzielimy także pod względem długości włosia. Im dłuższe i gęste, tym dokładniejszej i częstszej pielęgnacji wymaga.

Popularne dziś dywany shaggy o gęstym i długim włosie wymagają bezwzględnie zarówno częstego odkurzania oraz prania. Ale tu słowo przestrogi: nie można ich prać w zwykłej pralce, gdyż mogą ulec zniszczeniu, a zbyt mocno przemoczone będą bardzo długo schły, co spowoduje rozwój grzybów i pleśni w ich wnętrzu. Takie dywany należy więc prać odkurzaczem piorącym, a następnie dokładnie je odsączyć z wody oraz wysuszyć.

Sprawdź: Dywan do sypialni - jaki wybrać?

Jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym?

Odkurzacz piorący to sprzęt, którym dysponują profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić go do prywatnego użytku. W swojej ofercie posiada je na przykład firma Karcher. To dobry pomysł, jeżeli w naszym domu jest kilka dywanów i zależy nam, by dbać o ich czystość w należyty sposób.

Używanie odkurzacza piorącego nie jest skomplikowane. Bardzo ważną rzeczą jeszcze przed rozpoczęciem prania jest przygotowanie powierzchni dywanu do tego procesu. Dywan powinien być dokładnie odkurzony lub wytrzepany. Kolejny krok to odplamianie i rozpuszczenie widocznych zabrudzeń na dywanie. To mogą być plamy od napojów, jedzenia, farbek, kredek czy jeszcze inne.

W tym celu warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki do odplamiania dywanów, dopasowując je oczywiście do struktury naszego dywanu. Teraz możemy przejść już do prania dywanu. Należy przygotować sprzęt do prania na mokro, spryskać dywan środkiem piorącym, a następnie za pomocą odkurzacza piorącego dokładnie odessać wodę z detergentem i rozpuszczonym brudem. Na koniec zostawiamy dywan do całkowitego wyschnięcia, zapewniając w pomieszczeniu odpowiednią cyrkulację powietrza.

Czym wyprać dywan?

Aby uniknąć uszkodzenia dywanu, zawsze używajmy do jego prania środków przeznaczonych do tego celu, i korzystajmy z nich w sposób przedstawiony na opakowaniu przez producenta. Najpopularniejsze są szampony do prania dywanów, które rozprowadzamy na mokro na dywanie. Ich zadaniem jest wniknięcie głęboko we włókna dywanu i rozpuszczenie zalegającego tam brudu. Ale dywany można też prać na sucho – to metoda polecana jako dodatek do prania ekstrakcyjnego.

Świetnie odświeża dywan i nie wymaga pozostawienia go na wiele godzin do wyschnięcia. Do prania na sucho wykorzystuje się specjalny preparat proszkowy. Aby dobrze dobrać środek czyszczący do dywanów, warto poprosić o radę kogoś doświadczonego.

Jakie dywany oddać do pralni dywanów?

Jeżeli mamy obawy przed samodzielnym praniem dywanu, lepiej oddać je do pralni dywanów lub skorzystać z usług fachowca w tej dziedzinie. Do pralni warto oddać dywany delikatne, skłonne do zniszczeń, ale też mocno zabrudzone. W pralni dywanów z pewnością dobrze poradzą sobie też z puszystymi dywanami typu shaggy, które wymagają odpowiedniego traktowania, by nie straciły swoich atutów wizualnych.

Niezależnie od tego, na jaką metodę czyszczenia dywanu się zdecydujemy, pamiętajmy, że to ważny element dbania o ich czystość i piękny wygląd i nie warto z niego rezygnować.